Založ si blog

Maledivy – Veľké Divy

Farby

Predstavte si azúrovo modré more, oblohu bez mráčika, snehobiely piesok a pred sebou pár koktejlov na zahriatie zvnútra. Takto by som popísala Maledivy. V katatonickom stave banánu prežijete celú dovolenku, teda pokiaľ nie ste strašne zarytý a.) potápač, b.) šnorklista, c.) účastník zájazdu požadujúci trúbenie na trumpetu. Prípadne je vašou vášňou rybárčenie – robia dokonca aj nočné túry k niektorým ostrovom, kde vám chytenú morskú potvoru či rybu priamo pripravia. Je to jeden  najväčších a najkrajších potápačských rajov, počula som hovoriť miestneho trénera. Mimoriadne ma zaujali ich miestne tance – nekoná sa tam žiadne bongo bongo, ale rituálne tance – akýsi mix afrických a miestnych tancov za sprievodu bubnov. Najpopulárnejší je Bodu Beru – nájdete ho ina maledivských webových stránkach. Nemôžem zabudnúť na jednu zásadu, ktorú v rámci dovolenky na Maledivách treba svedomito dodržiavať – natierať, natierať, natierať.
Maledivy sú skupinkou atolov, najmenšou ázijskou krajinou čo do populácie a veľkosti zeme, s najnižšou morskou výškou (či skôr nížkou). V minulosti sa im tam pokúšali nanominovať rôzne národnosti od Grékov, Rimanov, Egypťanov až po Britov (kde tí všade neboli), od ktorých sa
odtrhli v roku 1965 a odvtedy si už užívajú svoju nezávislosť, aj keď, podľa miestnych, nie je to med lízať. Ako viera im zostal islam a budhizmus. Práce ja málo, všetko sa točí okolo turizmu a veľké starosti Maledivčanom a ich prezidentovi spôsobuje pomalé miznutie atolov. Na Maledivách si môžete dať možno najdrahší čaj na svete (zatiaľ, pre mňa). Nie preto, že je cejlonský, ale preto, že za čajíček a trošku uvarenej vody zaplatíte asi 7 amerických dolárov! Mierne prechladnutie zmizlo akoby šibnutím
čarovného prútika (alternatíva – varené víno za rovnakú cenu).

Skoro pohľadnica

Ako je príroda na Maledivách očarujúca, tak je turistický duch neúprosný a stiahne z vás kožu. Zaživa a doslova. Neviem, či je pointa v tom, že z ostrovov nie je veľká možnosť úniku, ale ceny čohokoľvek sú tam nehorázne. Ak lyžujete na Slovensku, tak finančne je to malina
v porovnaní s Maledivami. Vidieť Maledivy a finančne vykrvácať, dalo by sa povedať. To sladké leňošenie však stojí za to. Strašne záleží aj na spoločnosti, ktorú tam so sebou máte. Ostrovy sú malé a niet úniku. Ak ste v životnej etape lovenia, tak zabudnite na vyčistenie hlavy a stav single, môže sa vám urobiť mdlo zo všetkých párikov na okolí. Zaklincovať to môžete
cenami za opaľovací krém (astronomických 40 amerických dolárov!) A nie, nebol to Versace, bola to Nivea!

Zátišie pre dvoch

Skoro 60 ostrovov bolo zasiahnutých tsunami v roku 2004, podľa oficiálnych zdrojov iba 9 ostrovov zostalo nedotknutých touto ničivou silou. Zabudnite na všetky gýčové fotky z katalógov. Maledivským farbám sa dá uveriť iba naživo, inak to vyznieva priaznivo v prospech Photoshopu. Hlavné mesto Malé je fakt malé. Pár ulíc, mešita, s obchodíkmi, pár hotelmi a letisko veľké (či skôr malé) ako polovica bratislavského.  Ľudia sú prijemní a zhovorčiví, ale tiež sa nikam neponáhľajú, džavotajú si medzi sebou a turisti môžu počkať.
Čo sa dá na Maledivách robiť? Celé dni sa môžete venovať krásnemu ničnerobeniu (až do zbláznenia), kúpaniu sa v bazéne, či v mori, prejedaniu sa v miestnych reštauráciách, počúvaniu klasickej hudby
z najmodernejších hifi súprav či pozeraniu 150tich kanálov, ktoré si môžete naladiť na ten najväčšej obrazovke vo vašej vlastnej vile. Záleží na ostrove, ktorý si vyberiete a na plnosti vašej peňaženky. Maledivy sú prekrásnym miestom pre novomanželov, nových lások a utuženie tých starých. Ak sa neznesiete doma, zázraky sa nekonajú, na ostrovoch sa možete začať obzerať po miestnej mačete, ktorou porcujú poväčšine hovädzie mäso. Niektoré ostrovy sú menšie, s jednou či dvoma reštauráciami s ponukou thajskej, miestnej, arabskej či stredozemnej kuchyne, iné sú väčšie s možnosťou klasických
športových „kútov“. Obchody so suvenírmi nájdete aj na zapadnutejšom ostrove, ceny sú – opäť astronomické. Letenku zoženiete na akcii za 400EUR, ale to je z Dubaja, z Viedne je to za dvojnásobok. Maledivy sú najlepšie od októbra do marca, potom začína obdobie dažďov, ale dá sa to prežiť, lebo dážď je síce výdatný, ale trvá krátko. V novembri nám tam spadli asi tri kvapky a bol to príjemný letný daždík. Po kokosovom osviežení Pina Colada nám to bolo akurát fuk, či nad palmou prší.

Žralok

Priložené fotografie sú autentické, nedotknuté Photoshopom či inak
upravované, fotené normálnym Nikon-om a Olympusom. Na malom kúsku zeme sme
videli všetku možnú faunu od malých gekonov, cez vtákov kormoránov až po bejby
žraloka. Podľa neskutočných farieb, koralových útesov, ktoré uvidíte iba spod
hladiny, by som Maledivy určite doporučila navštíviť. Ak chcete niečo živšie,
tak krásou ostrovov sa budete opájať prvé dva dni, potom človeku môže začať
chýbať civilizácia. A keďže každá zábava niečo stojí, niekto by tieto peniaze možno investoval skôr do Thajska, o ktorom bude môj ďalší blog z radu cestovateľských.

Atol v tvare srdca z lietadla 🙂

Co dům dal, alebo čo sa udialo za posledné 2 roky v Emirátoch

21.09.2016

Postavili sme nové mešity, zažili "brutálne" dažde a púštne búrky, mali sme niekoľko ohňostrojov. Jeden oslavoval otvorenie novej električkovej dráhy, druhý sa konal na počesť nového roka, viac »

Za slovenské zdrobneninky dávam páčika!

15.04.2015

Ahojček! Trošičku som sa pogrckala z tých milučkých článočkov kade-tade na internete. Nehovoriac o krásnučkých príhovoroch našich dámičiek v Správach, Najlepších správach, Super správach viac »

Chcem byť na chvíľu chlapom!

25.03.2015

When you ain’t got nothin’ you got nothin’ to lose. Tu sa sťažujem svojmu kamarátovi, že mám málo sexu. No konečne, rád vypomôžem! Si debil?! Potom sme skákali z témy na tému, až som viac »

Boris Nemcov

Súd v Moskve vyhlásil piatich Čečencov za vinných v kauze vraždy Borisa Nemcova

29.06.2017 16:55

Porota oblastného vojenského súdu v Moskve uznala za vinných päť Čečencov, ktorí boli obvinení z vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova.

mestske zastupitelstvo hazard Bratislava

Bratislavskí poslanci nevyhoveli protestu prokurátorky. Zákaz hazardu naďalej platí

29.06.2017 16:50

Bratislavskí mestskí poslanci nevyhoveli protestu prokurátorky proti všeobecne záväznému nariadeniu o zákaze herní na území hlavného mesta Bratislavy z 30. marca 2017.

Jaguar Land Rover, Nitra, pozemok

Nitrianskym poslancom chýbajú informácie o investícii Jaguaru

29.06.2017 16:24

O utajovaní informácií o investícii automobilky Jaguar Land Rover v Nitre hovorili vo štvrtok na mestskom zastupiteľstve viacerí mestskí poslanci.

Breivik

Breivik sa odvolal na ESĽP voči verdiktu o porušovaní jeho práv

29.06.2017 16:18

Nórsky masový vrah Anders Breivik sa odvolal na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) voči verdiktu nórskych súdov, ktoré rozhodli, že väzenské podmienky, v akých si odpykáva trest, neporušujú jeho práva.

sajmon

Zo života hmyzu :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 152929x
Priemerná čítanosť článkov: 2885x

Autor blogu

Odkazy